تبلیغات
دانشجوی مبارز - راهکارهای اجرایی کاهش گرد و خاک استان خوزستان
دانشجوی مبارز
مطیع رهبری ، مبارز با فساد ، دلسوز رودخانه کارون ، گلایه مند از هجوم ریزگردها

فرهنگ آذرنگ: تاثیر گردوخاک از دو جنبه بر سلامت انسانها و محیط زیست مهم است. با توجه به کاهش میزان بارش در سطح استان خوزستان در سالهای اخیر و پیآمد آن کاهش منابع آب و خشکسالی و تحت تأثیر قرار گرفتن دشتها و زمینهای استان، زمینه برای فرسایش خاک و تولید گرد و غبار فراهم شده است. این پدیده، خوزستان را طی روزهای اخیر به شدت تحت تأثیر قرار داده است. لذا در این زمینه لازم است که اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مختلفی جهت کنترل زمینه های تولید گرد و خاک در سطح استان فراهم گردد. از جمله مواردی که در خصوص کنترل و کاهش میزان فرسایش خاک و تولید گرد و غبار در مناطق مختلف جهان مورد استفاده قرار گرفته است عبارت است از:

پوشش گیاهی: یکی از مهمترین عوامل در کاهش میزان فرسایش سطح خاک، ایجاد پوشش گیاهی مناسب و متراکم در مناطق با استعداد فرسایش میباشد. پوشش گیاهی اثر مستقیم بر کاهش سرعت باد و در نتیجه کاهش فرسایش پذیری زمین دارد.

بارش: نزولات جوی مانند باران، برف و تگرگ در کنترل گرد و غبار نقش اساسی دارند، البته با توجه به کاهش این پدیده های الهی در استان خوزستان لازم است مطالعات لازم در خصوص بارورسازی ابرها و تولید باران مصنوعی صورت گیرد.

بادشکن: بادشکنها موانعی هستند که به دو صورت طبیعی و مصنوعی در مسیر باد و در مناطق آسیب پذیر فرسایشی ایجاد میشوند و در کاهش سرعت باد نقش مهمی دارند. بادشکنهای طبیعی مانند کاشت درختان به صورت ردیفی و بادشکنهای مصنوعی شامل حصارها، دیوارها و موانعی هستند که توسط انسان ساخته میشوند.

کشت و زرع: در مناطقی که شیب زمین زیاد نیست و امکان کشت و زرع وجود دارد، بهترین راهکار بلندمدت برای کاهش میزان فرسایش خاک منطقه و در نهایت کنترل عوامل ایجاد گرد و خاک محسوب میشود.

مالچ: مالچ یا پوشش خاک یک ابزار سریع و کوتاه مدت برای کنترل گرد و خاک میباشد. این ماده به صورت پوشش در سطح تپه ها و مناطق فرسایش پذیر پاشیده میشود و تا 80% قادر است که مقدار فرسایش را کاهش دهد. مالچ را میتوان به دوصورت طبیعی و غیرطبیعی ساخت. مالچهای طبیعی عمدتاً از خاک رس، پوست خرد شده ی درختان، تراشه های چوب و غیره ساخته میشوند و این نوع مالچها علاوه بر کاهش فرسایش خاک، بر غنی سازی و ارتقاء کیفیت و ساختار خاک، زیباسازی محیط و مهار علف‌های هرز نیز تأثیر دارند. مالچهای غیرطبیعی از مواد غیرطبیعی مانند پسماندهای نفت خام، لاستیک، پلاستیک و غیره به دست میآید و استفاده از این نوع مالچ از نظر زیست محیطی باید توجیه پذیر باشد، چون علاوه بر سیاه نمودن منطقه میتواند بر زندگی جانوران و گیاهان نیز اثرگذار باشد.

پوشش سنگی: در مناطقی که امکان کاشت پوشش گیاهی وجود ندارد، پوشش سنگی میتواند انتخاب مناسبی باشد. این پوشش مانند مالچ عمل میکند و در مناطق مستعد فرسایش به عنوان پوششی مناسب از بلند شدن خاک منطقه در اثر فرسایش جلوگیری مینماید. میزان و اندازه های سنگهای مورد استفاده در پوشش سنگی بستگی به قدرتفرسایش پذیری منطقه دارد.

اسپری ها و چسبهای شیمیایی:استفاده از اسپری ها و چسبهای شیمیایی نیز مانند امولسیون آسفالت، امولسیون لاتکس (لاستیک خام)، امولسیون رزین-آب، کلرید کلسیم و غیره نیز در برخی مناطق دنیا جهت کنترل فرسایش استفاده شده است، که استفاده از این موارد نیز در استان خوزستان نیازمند مطالعه دقیقتر میباشد.ارسال در تاریخ یکشنبه 19 بهمن 1393 توسط دانشجوی مبارز

قالب وبلاگ