تبلیغات
دانشجوی مبارز - مطالب دی 1390
دانشجوی مبارز
مطیع رهبری ، مبارز با فساد ، دلسوز رودخانه کارون ، گلایه مند از هجوم ریزگردها
اهمیت خانواده در زمینه‌سازی برای ظهور چه میزان است/ چرا حقوق مرد در خانواده بیشتر از زن است/ راه‌کار حل مشکلات رفتاری همسرانسخنان این کارشناس مسائل فرهنگی حاوی نکاتی است که در آن می‌توان پاسخ بسیاری از پرسش‌ها درباره خانواده و راه‌کارهای رسیدن به یک خانواده آرمانی را یافت.

پرسش‌هایی از قبیل هدف اصلی زندگی مشترک چه باید باشد؟ نقش مادر در یک خانواده خوب چیست؟ اهمیت ریشه خانوادگی در انتخاب افراد برای عرصه‌های مختلف چقدر است؟ خانواده در تربیت انسان ولایت‌مدار چه جایگاهی دارد و چه کنیم تا فرزندان‌مان ولایت‌مدار باشند؟ هدف اصلی صهیونیست‌ها از تخریب بنیان خانواده چیست؟ خانواده در ظلم ستیزی یک جامعه چه نقشی دارد؟ اهمیت خانواده در زمینه‌سازی برای ظهور چه میزان است؟ نقش احترام به پدر و مادر در احترام به ولی خدا چقدر است؟ آیا پذیرش ولایت پدر و مادر در خانواده، تمرین ولایت‌مداری است؟ حرمت پدر و مادر از دیدگاه اسلام، شرط اساسی برای تربیت فرزندان ولایت‌مدار، تاثیرات خانواده‌ی ولایی، راه‌کار حل مشکلات رفتاری همسران، اثر محبت کردن مرد به زن در خانواده در کجا نمایان می‌شود؟ چرا حقوق مرد در خانواده بیشتر از زن است؟ قاعده کلیدی در تربیت فرزند چیست؟ اصول مهم در تربیت فرزند و روابط زن و مرد چیست؟ مختصات یک خانواده‌ی خوب ولایت مدار چیست؟ اگر پدرها در خانه امامت کنند، چگونه به فرزندان شیرینیِ امام را بچشانیم؟

ادامه مطلبادامه مطلب
ارسال در تاریخ پنجشنبه 29 دی 1390 توسط دانشجوی مبارز
ادامه مطلبادامه مطلب
طبقه بندی: شـــیطان شـناسی،  اخبار، 
ارسال در تاریخ سه شنبه 27 دی 1390 توسط دانشجوی مبارز
خبرگزاری دانشجو: مقام معظم رهبری در سومین نشست اندیشه‌هاى راهبردى‌ به نكات مهمی اشاره كردند كه بخشی از آن در ذیل آمده است.

1- لزوم نظریه پردازی در حوزه زن

 مسئله زن و خانواده براى كشور، جزو مسائل درجه یك است.

 در همین زمینه مسئله‌ زن، این همه منابع و تعالیم اسلامى در دسترس ماست. آیات كریمه قرآن چه آیاتى كه مستقیماً به این مسئله ارتباط پیدا می كند و چه آیاتى كه با كلیت خود، با عموم و اطلاقِ خود شامل این مورد می شود، در اختیار ماست. اینها را باید تئوریزه كنیم به شكل نظریه‌ها و مجموعه‌هاى قابل تشعب، قابل استفاده و قابل استنتاج دربیاوریم و در اختیار همه بگذاریم.

 ده‌ها نظریه و الگوى مترقى در همین زمینه‌ زن و خانواده می شود استخراج كرد.

2- لزوم پرداختن به مسئله زن

 آینده احتیاج دارد به این حضور زنانه در مجموعه‌ حضور ملى. پس بایستى ما راجع به مسئله زن و حفظ این ظرفیت كه در جامعه ما وجود دارد، تلاش كنیم. این دلیل اول است براى اینكه باید به مسئله زن بپردازیم. دلیل دوم، مسئله‌ى خانواده است.

3- نقش زنان در انقلاب اسلامی
 
 اولاً نقش و سهم بانوان در نظام، یك نقش فوق‌العاده و ممتاز است. همچنان كه در اصل انقلاب، نقش بانوان ممتاز بود.

 زنان یك نقش مؤثر و بى‌جایگزین داشتند كه اگر نبودند زنان توى این اجتماعات، بلاشك این اجتماعات عظیم و این تظاهرات عظیم، آن اثر را نمیبخشید؛ علاوه بر اینكه در بعضى جاها مثل مشهد ما، اصلاً شروع این تظاهرات، از زنان شد.

 4- نقش زنان در دوران دفاع مقدس

 در این دوران سخت، نقش زنان، یك نقش فوق‌العاده بود. نقش مادران شهدا، نقش همسران شهدا، نقش زنان مباشر در میدان جنگ، در كارهاى پشتیبانى و بعضاً بندرت در كارهاى عملیاتى و نظامى - كه من بخش كارهاى پشتیبانى‌اش را خودم از نزدیك در اهواز دیدم - یك نقش فوق‌العاده بود.

 زنها حتّى در بخش هاى نظامى هم فعال بودند؛ همین نوشته‌ى خانم حسینى در كتاب «دا» این را نشان می دهد.

 اینها یك مجموعه كارى است كه واقعاً با هیچ معیارى، با هیچ ترازویى قابل اندازه‌گیرى نیست. مادر، مادر شهید، مادر دو شهید، مادر سه شهید، مادر چهار شهید؛ شوخى نیست؛ اینها به زبان آسان مى‌آید.

5- اهمیت خانواده

 مسئله خانواده، مسئله بسیار مهمى است كه پایه اصلى در جامعه است، سلول اصلى در جامعه است.

 جامعه اسلامى، بدون بهره‌مندى كشور از نهاد خانواده‌ى سالم، سرزنده و بانشاط، اصلاً امكان ندارد پیشرفت كند، بخصوص در زمینه‌هاى فرهنگى و البته در زمینه‌هاى غیر فرهنگى.

6- وضعیت زن در غرب

 اما عقیده‌ من این است كه بیشترین جریمه غرب در مسئله‌ زن و خانواده، در نگاهش به زن است و این را با یك جمله و دو جمله نمی شود توصیف كرد. بزرگترین ضربه و اهانت به كرامت زن را همین سیاست غربى دارد انجام میدهد. همین فمینیسته اى افراطى هم - كه خب، لایه‌هاى متعددى دارند - من حیث لایشعر دارند به زن ضربه میزنند.

 غرب در قضیه‌ زن و خانواده، در یك گمراهى و ضلالت عمیقى به سر می برد. فقط خانواده نیست، بلكه در مورد شخصیت زن و هویت زن، غرب در یك گمراهى عجیبى است.

7- مشكلات زنان در كشور

 به نظر من خیلى از این مشكلات مربوط به بانوان، ناشى است از مشكلات حیات جمعى خانواده، به حیثى كه زن در آن محور است.

 اگر زن داخل خانواده امنیت روانى داشته باشد، امنیت اخلاقى داشته باشد، آسایش داشته باشد، سَكَن داشته باشد، حقیقتاً شوهر براى او لباس محسوب شود - همچنان كه او لباس شوهر است - و همچنان كه قرآن خواسته، مودّت و رحمت بین اینها باشد و اگر «و لهنّ مثل الّذى علیهن» در خانواده رعایت شود - این چیزهایى كه اصول كلى و اساسى است - آنگاه مشكلات بیرون خانواده براى زن قابل تحمل خواهد شد؛ اصلاً بر اینها فائق مى‌آید. اگر زن در آسایشگاه خود، در سنگر اصلى خود، بتواند مشكلات خودش را كاهش بدهد، بلاشك در عرصه‌ اجتماع هم خواهد توانست.

 8- اهمیت انسان در قرآن
  
 اولاً نگاه اسلام به جنسیت، یك نگاه درجه‌ دو است؛ نگاه اول و درجه یك، حیث انسانیت است كه در آن، جنسیت اصلاً نقشى ندارد. خطاب، انسان است.
  
 در زمینه‌ مسائل اصلى انسان - كه مربوط به انسان است - زن و مرد هیچ فرقى ندارند. خب، شما ببینید در تقرب الى‌الله، یك زنى مثل حضرت زهرا، مثل حضرت زینب، مثل حضرت مریم هستند؛ رتبه‌شان، رتبه‌هاى فوق تصور امثال ماهاست.
  
 9- شوهر داری در ردیف جهاد با نفس

 البته شوهردارى خیلى سخت است. با توقعاتشان، با انتظاراتشان، با بداخلاقى‌هاشان، با صداى كلفتشان، با قد بلندترشان؛ خب، زنى بتواند با این شرایط، محیط خانه را گرم و گیرا و صمیمى و داراى سكینه و آرامش - سَكَن - قرار بدهد، خیلى هنر بزرگى است. این واقعاً جهاد است، این شعبه‌اى از همان جهاد اكبرى است كه فرموده‌اند؛ جهاد با نفس است.

 10- ظرایف اشتغال بانوان

 اشتغال بانوان از جمله‌ چیزهایى است كه ما با آن موافقیم. بنده با انواع مشاركت هاى اجتماعى موافقم؛ حالا چه از نوع اشتغال اقتصادى باشد، چه از نوع اشتغالات سیاسى و اجتماعى و فعالیت هاى خیرخواهانه و از این قبیل باشد؛ اینها هم خوب است. منتها دو سه تا اصل را باید ندیده نگرفت. یك اصل این است كه این كار اساسى را - كه كارِ خانه و خانواده و همسر و كدبانویى و مادرى است - تحت‌الشعاع قرار ندهد.

 دومین مسئله، مسئله‌ى محرم و نامحرم است. مسئله‌ى محرم و نامحرم در اسلام جدى است.

 یك نكته هم مسئله‌ ازدواج است.

 11- وظیفه دولت در حمایت از اشتغال نیمه وقت زنان
  
 آن وقت همین جا وظیفه‌اى بر دوش دولت است. باید به آن خانمهایى كه حالا به هر دلیلى، به هر جهتى، با هر ضرورتى، كار تمام‌وقت یا نیمه‌وقت را قبول كرده‌اند، كمك بشود تا بتوانند به مسئله مادرى برسند، به مسئله‌ خانه‌دارى برسند. با مرخصى‌ها، با زمان بازنشستگى، با مدت كار روزانه، به نحوى باید دولت كمك كند تا این خانمى كه حالا به هر دلیلى آمده اینجا شاغل شده، بتواند به آن قضیه هم برسد.
  
 12- ازدواج

 ازدواج یك جنبه‌ قدسى دارد؛ این جنبه‌ قدسى را نباید از آن گرفت. گرفتن جنبه‌ قدسى به همین كارهاى زشتى است كه متأسفانه در جامعه ما رایج شده. این مهریه‌هاى سنگین به خیال اینكه می تواند پشتوانه‌ حفظ خانواده و حفظ زوجیت باشد، تعیین می شود، در حالى كه اینجور نیست. حداكثر این است كه شوهر از دادن امتناع میكند، میبرندش زندان؛ یك سال، دو سال زندان میماند. در این اقدام، به زن چیزى نمیرسد؛ او بهره‌اى نمیبرد، جز اینكه كانون خانواده‌اش هم متلاشى میشود.

 یا همین تشریفات زائد ازدواج - خرج هاى زیاد، مجالس متعدد - كه واقعاً انسان دلش می گیرد وقتى می شنود. اینها از آن مواردى است كه گفتمان‌سازى میخواهد.

 13- مهریه با بركت

 اینكه در اسلام از حضرت امام حسین (علیه‌السّلام) نقل شده كه فرمود ما دخترانمان و خواهرانمان و همسرانمان را جز با مهرالسّنه عقد نكردیم، به خاطر این است؛ والّا می توانستند. اگر امام حسین می خواست مثلاً با هزار دینار هم عقد بكند، می توانست؛ لازم نبود مثلاً با پانصد درهم - دوازده و نیم اوقیه - مقید به این كار بشود. آنها می توانستند، اما كمش كردند. این كم كردن، با یك محاسبه است.

 14- وظیفه مردان

 مرد باید قدردان باشد. جامعه باید قدردان باشد. حتماً باید بر روى كار زنهاى خانه‌دار ارزشگذارى ویژه بشود. بعضى می توانستند بروند كار بگیرند، بعضى می توانستند تحصیلات عالیه بكنند، بعضى تحصیلات عالیه هم داشتند - من دیدم زنانى را از این قبیل - گفتند ما می خواهیم این بچه را بزرگ كنیم، خوب تربیت كنیم، نرفتیم كار بگیریم. زن نرفته كار بگیرد، آن كار هم زمین نمانده؛ آن ده نفر دیگر رفتند آن كار را گرفتند. باید از اینجور زنى قدردانى شود.طبقه بندی: علمــی،  امام خامنه ای (حفظه الله)، 
ارسال در تاریخ شنبه 24 دی 1390 توسط دانشجوی مبارز


انگلیس و آمریکا برنامه مشترکی را برای مقابله فوری و فوق العاده در صورت بسته شدن تنگه هرمز تدوین کرده اند.
به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از عصر ایران ، روزنامه دیلی تلگراف چاپ لندن با اعلام این موضوع نوشت: نیروی دریایی سلطنتی انگلیس قصد دارد ناوشکن "اچ ام اس درینج" را به خلیج فارس اعزام کند.
فرماندهان نیروی دریایی انگلیس گفته اند که اعزام این ناوشکن به خلیج فارس به معنی ارسال پیام مهمی به ایرانی هاست.
وزیر دفاع انگلیس هم ضمن هشدار به تهران درباره بستن تنگه هرمز گفته بود که لندن خواهان اقدام نظامی علیه ایران نیست.


طبقه بندی: اخبار،  شـــیطان شـناسی،  ســــــــــیاســی، 
ارسال در تاریخ جمعه 23 دی 1390 توسط دانشجوی مبارز
(تعداد کل صفحات:6)      [1]   [2]   [3]   [4]   [5]   [6]  

قالب وبلاگ